Okrugli stol “Obrazovni izazovi u procesu izgradnje zajednice – prijatelja djece”
27. rujna 2013. održan je Okrugli stol „Obrazovni izazovi u procesu izgradnje zajednice – prijatelja djece“. Organiziran je od strane Europskog doma Slavonski Brod u suradnji s partnerima: Učiteljskim fakultetom u Osijeku i Udrugom Leptir a dio je projekta „Gradimo zajednice – prijatelje djece“.
Okrugli stol se održao u prostorima Osnovne glazbene škole Ivana pl. Zajca u Slavonskom Brodu.
Cilj održavanja Okruglog stola se očitovao u okupljanju stručnjaka različitog područja djelovanja kako bi se široj javnosti predstavio problem pristupačnosti obrazovanja djeci ruralnih područja, djeci nacionalnih i vjerskih manjina s posebnim naglaskom na djecu koja potječu iz romskih naselja.
Prisutni su imali priliku, kroz interaktivna predavanja, upoznati se s problematikom vezanom uz izazove koji su prisutni u obrazovnom procesu izgradnje zajednice koja je prilagođena djeci.
U uvodnim riječima, predsjednica Europskog doma Slavonski Brod Božica Sedlić, pozdravila je sve okupljene te je predstavila projekt „Gradimo zajednice – prijatelje djece“.
Doc. dr. sc. Marija Sablić, voditeljica Odsjeka za društvene znanosti na Učiteljskom fakultetu u Osijeku, naglasila je kako svako dijete treba odgajati u okružju u kojem se poštuju njegova prava te da su roditelji, kao primarni odgojitelji, temeljni čimbenik odgoja na putu cjelokupnog razvoja pojedinca.
Dr. sc. Hrvoje Volner, viši asistent na Učiteljskom fakultetu u Osijeku, s predavanjem „Participacija mladih u političkom životu nekada i danas“ istaknuo je važnost uloge mladih u aktivnom građanstvu.
Nakon njihovih izlaganja uslijedilo je predavanje prof. Zorane Butorac, ravnateljice dječjeg vrtića „Ivana Brlić – Mažuranić“ koja je naglasila sljedeće: „Općenito bi svako suvremeno demokratsko društvo trebalo pomoći socijalno – depriviranim obiteljima u cilju uključenja u zajednicu u kojoj se nalaze“. Zaključila je kako se nada da će obvezni program predškolskog obrazovanja 2014./2015. pridonijeti boljoj integraciji djece romske nacionalne manjine.
Kao primjer dobre prakse u raspravu se uključila i načelnica Općine Velika Kopanica Ružica Vukovac, dipl. iur. Svojim izlaganjem naglasila je važnost aktivnog uključivanja lokalne zajednice u osiguravanje što boljih obrazovnih uvjeta svoj djeci s ruralnih područja.
Još jedan primjer dobre prakse je i Udruga leptir čija je dopredsjednica Ivana Škripek Kladarić u svom izlaganju predstavila udrugu, članove udruge, ciljeve, djelatnost i način na koji se financiraju. Dvjema igraonicama (Donji Andrijevci i Velika Kopanica) pokušavaju okupiti što više djece iz ruralne sredine i pridonijeti njihovom skladnom razvoju kroz sva područja.
Kao predstavnik jedne vjerske zajednice predstavio nam se Pavao Krešić, predsjednik Evangeličke crkvene općine u Slavonskom Brodu. Primjerom svoje zajednice pokušao je naglasiti utjecaj vjerske zajednice na razvoj mladih.
Nakon predavanja uslijedila je diskusija na kojoj je zaključeno da je za uspješnu provedbu dječjih prava, osobito prava na obrazovanje, nužna suradnja svih čimbenika lokalne zajednice kao i samih obitelji kako bi se svoj djeci pružila što bolja prilika za obrazovanje i samim time što bolja kasnija integracija u društvo.
Radionici je prisustvovalo pedesetak predstavnika lokalne uprave i samouprave, ravnatelji osnovnih škola, odgojiteljice, pedagozi te predstavnici vjerskih zajednica.