Održana je otvorena debata s temom “Hrvatska i europska recesija”
Dana 18. prosinca 2012. godine u organizaciji Europskog doma Slavonski Brod, VIDRA-e agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije i Informativnog centra Virovitica u suradnji s Visokom školom za menadžment u turizmu i informatici u Virovitici održana je otvorena debata na kojoj je gošća bila prof. dr. sc. Đula Borozan s Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Debata je organizirana u sklopu projekta CROSTART, financiranog iz EU programa IPA INFO 2010.
Cilj projekta CROSTART objasnila je Sanja Bošnjak, ravnateljica Razvojne agencije VIDRA a odnosi se na informiranje stanovnika pet slavonskih županija uključujući ih u aktivnu raspravu o raznim aspektima i fazama procesa pristupanja i članstva u Europskoj uniji, te o prednostima, izazovima i obvezama koje nas očekuju. Nazočne brojne studente i profesore s VSMTI pozdravila je prof.dr.sc. Vesna Bedeković, dekanica VSMTI.
Prof. dr. sc. Borozan je iznijela temeljne definicije recesije, između ostalog definiciju recesije kao značajnog opadanja gospodarske aktivnosti u nekom gospodarstvu, u trajanju od nekoliko mjeseci. Neka od obilježja recesije su pad BDP-a, rast nezaposlenosti, inflacija, dok se najgorom recesijom smatra ona koja korijene ima u bankarskim krizama i ako poprimi naziv globalna. Posljedice recesije su emigracije mladih i obrazovanih ljudi, vrlo visok gubitak radnih mjesta, povećanje siromaštva, raslojavanje na bogate i siromašne. Što dovodi do recesije, koji su uzroci? Najistaknutiji su nepovoljno poslovno okruženje, neučinkovito i sporo pravosuđe, te neučinkovite i preskupe javne tvrtke i birokracija.
Antirecesijska politika se može provoditi na dva načina, kao politika stroge štednje (manjak u državnom proračunu, zaduženost) ili kao politika poticanja potrošnje (aktivna politika upravljanja). Nazočni studenti postavljali su pitanja prof.dr.sc. Borozan, vezana uz problematiku recesije, kako u Hrvatskoj, tako i u Europskoj uniji. (VSMTI, sb)[Show as slideshow]