Europska godina građana
Poticanje građana, naročito mladih ljudi, da se aktivno uključe u društveni i politički život predstavila je Božica Sedlić na predavanju koje je održala za članove Učeničkog vijeća Tehničke škole i nastavnike u pripravničkom statusu kao politički prioritet kojem odnedavno raste važnost i na nacionalnoj i na europskoj razini. „Obilježavanje Europske godine građanstva povezano je s 20. godišnjicom koncepta državljanstva Europske unije – Ugovorom iz Maastrichta, koji osigurava razne prednosti građanima kao pojedincima, potrošačima, stanovnicima, studentima, radnicima ili aktivnim sudionicima u politici. Europska godina građana – 2013. godina, posvećena je pravima i mogućnostima koje građani i građanke dobivaju europskim državljanstvom“, rekla je B. Sedlić.
Na upit zbog čega se obilježava Europska godina građana, odgovorila je da građani Europske unije ne ostvaruju u potpunosti korist od svojih prava, reguliranih Ugovorom o EU, jer ih nisu ni svjesni, naročito kada je riječ o pravu slobode kretanja i stanovanja u drugim državama članicama Europske unije. Osim toga, navela je kako Europska godina građana dopunjuje nastojanja institucija Europske unije i država članica u isticanju prava glasa i poticanju građana da glasaju na izborima za Europski parlament 2014. godine.
Navela je neka od građanskih prava koja bi mogla biti interesantna mladima i njihovim obiteljima. Posebnu pažnju posvetila je EU paketima mjera za mlade jer je su oni jednom od najugroženijih kategorija stanovnika: „Po posljednjim podacima Eurostata iz rujna ove godine, u 28 zemalja članica ima 5,6 milijuna mladih do 25 godina bez posla, što predstavlja stopu nezaposlenosti od 23,5 posto. Najteža situacija je u Grčkoj gdje je stopa nezaposlenosti mladih 57,3 posto, zatim Španjolskoj 56,5 posto i Hrvatskoj 52,8 posto. Iza Hrvatske slijede Cipar s 43,9 posto, Italija (40,4 posto) i Portugal (36,9).“
Mladi su pokazali interes za dobivanje više informacija o Jamstvu za mlade po kojem se planira svakoj mladoj osobi do 25 godina osigurati kvalitetna ponuda za zaposlenje, nastavak školovanja, strukovno naukovanje, praktična izobrazba ili stažiranje u roku od 4 mjeseca po odlasku iz škole ili gubitku zaposlenja. Svaka zemlja članica Europske unije prihvatila je načelo Jamstva za mlade, a njihova je zadaća da do kraja ove godine podnesu plan provedbe Jamstva za mlade kojim se utvrđuje način kako će se sustav primjenjivati u praksi i kako će se financirati.
Sedlić ih je na kraju predavanja obavijestila da Europe Direct Informativni centar Slavonski Brod, lokalna kontakt točka za EU pitanja koja od nedavna djeluje u Slavonskom Brodu, nudi informacije o politikama, programima, fondovima i institucijama Europske unije, internetskom pristupu web stranicama Europske unije, vašim pravima u Europskoj uniji,lokalnim informacijskim/kontakt događajima vezanim uz EU, dokumentima i publikacijama EU-a, drugim izvorima informacija, suradnji s drugim EU kontakt točkama na lokalnoj, regionalnoj i europskoj razini, radionicama i tečajevima prilagođenima potrebama korisnika.