3D model mladih: dijalog, rasprava i debata
U okviru EU programa – Mladi na djelu i uz potporu Agencije za mobilnost, Europski dom Slavonski Brod, organizirao je trening “3D model mladih: dijalog, rasprava i debata“, namijenjen mladim voditeljima koji žele poboljšati svoj rad s mladima koji su socijalno isključeni. Trening se održava u hotelu Donat u Zadru, u vremenu od 2. do 11. listopada. Teme kojima će se sudionici baviti su politika prema mladima i proeuropska svijest/identitet.
Ideja je – uspostaviti dijalog, debatu i raspravu u svakodnevnom životu mladih u lokalnim zajednicama putem učinkovitijeg rada mladih voditelja te tako povećati aktivno sudjelovanje mladih, koji se suočavaju s raznim vidovima socijalne isključenosti.
Tijekom osmodnevnog treninga 30 mladih voditelja, predstavnika 13 partnerskih organizacija iz 8 zemalja članica EU, te Turske i Hrvatske, raspravljat će o razvoju i implementaciji nacionalnih/lokalnih politika prema mladima u svojim zemljama, vodeći računa o specifičnoj skupini kojoj prijeti rizik socijalne isključenosti. Oni će podijeliti svoja iskustva o teškoćama i preprekama, najboljim praksama, te viđenja i stajališta o socijalnoj uključenosti/isključenosti.
Konačna svrha njihova zajedničkog rada je osnaživanje uloge mladih voditelja i njihovih organizacija za proces uključivanja mladih, suočenih sa socijalnom isključenošću, u život lokalne zajednice.
Susret u Zadru trebao bi razviti i unaprijediti raspravu, debatu i dijalog o isključenosti mladih, na lokalnoj i europskoj razini, te razumijevanje među mladima, bez obzira na etničko, kulturno, gospodarsko i socijalno podrijetlo. Osim toga, tijekom desetodnevnog susreta, sudionici će pokušati istražiti različite oblike i faze isključenosti, individualne i strukturalne razloge koji dovode do nje, te načina njezina suzbijanja , poboljšati aktivno sudjelovanje mladih, učiniti ih akterima promjena u društvu, povećati njihov utjecaj u procesu donošenja odluka, pružiti mladim liderima i voditeljima mladih nova znanja i vještina kako bi olakšali integraciju u društvo mladima kojima je ona onemogućena zbog različitih oblika socijalne isključenosti, izmijeniti iskustva o poteškoćama, preprekama, izazovima, najboljim praksama, idejama, po pitanju sudjelovanja mladih – jednog od instrumenta inkluzije te istaknuti ulogu Youth in Action Programme – alata za uključivanje mladih, isključenih na različite načine iz društenih procesa svojih zemalja i EU.